Klasicizmas

Tai Europos ir Šiaurės Amerikos meno stilius (17 a. pab.-19 a. I pusė). 
Klasicizmas susiformavo 17 a. Prancūzijoje, 18-19 a. I pusėje paplito kitose šalyse.
Jo ištakos – antikinis menas. 
Pagrindinis klasicizmo principas – išaukštintas grožis ir rami didybė”. Menas turėjo mokyti, šlovinti dorybes ir smerkti ydas. 
Tuo laikotarpiu miestuose buvo kuriamas taisyklingas gatvių tinklas, plačios atviros aikštės, dideli visuomeninių pastatų, rūmų ansambliai su taisyklingo planavimo sodais ir parkais. 
Šiam stiliui būdingos taisyklingos linijos ir plokštumos, simetrinis planavimas. Centrinė fasado dalis priminė senovės graikų šventovę. Pastatų formos paprastos, griežtos, atsisakoma puošmenų, kurių taip gausu buvo baroke. Klasicizmo šalininkai teigė, kad pastato grožis priklauso ne nuo puošmenų, o nuo pastato harmonijos. Daugiausia buvo statomi centriško arba stačiakampio plano pastatai: rūmai, triumfo arkos, vilos, teatrai, mokyklos. 
Klasicizmo skulptūra iš esmės sekė antikiniu menu. Glotnus, poliruotas marmuro paviršius, tiksliai paryškinti siluetai suteikia statuloms šaltumo. Gestai santūrūs, idealizuoti veido bruožai, kaip antikinės kolonos ištįsę grakščios skulptūros. 
Temos beveik visada imamos iš antikinės mitologijos. Net amžininkams suteikiami antikinių herojų vaidmenys. 
Tapybai buvo sunku rasti autentiškų antikinių pavyzdžių, todėl tapytojai antikinę skulptūrą ėmė pavyzdžiu. Jie lipdė” kūnų formas, pasitelkę šviesotamsą. Spalvos prislopintos, nesistengiant pertekti atspalvių ir spalvų perėjimų. Paprastai paveiksluose buvo vaizduojamos antikos laikų scenos, susijusios su to meto įvykiais. Parenkami pamokantys siužetai, herojų poelgiai vaizduojami kaip sektini.

atgal