Romaninis stilius 

Romaninis stilius buvo paplitęs Vakarų ir Centrinėje Europoje (10-12 a.), kai kuriose Rytų Europos ir Artimųjų Rytų šalyse. 
Šis stilius ryškiausias architektūroje. Čia dominavo bažnyčios su vienuolyno pastatais, katedros, bokštinės ir aptvarinės pilys. 
Pastatams būdingas formų masyvumas, paprastumas, aukštos vidaus patalpos. Statoma iš tašyto akmens, degtų plytų, nuo 12 a. pasitaiko ir mišrių konstrukcijų. 
To meto statybininkai, kaip ir romėnai (iš čia ir stiliaus pavadinimas romėniškasis”) mokėjo statyti arkas ir skliautus ir sukūrė savitą stilių. Pagrindinis jo bruožas – pusapvalė arka. 
Tuo metu daugiausia statomos bazilikos. Dar viena ypatybė – bažnyčios pastato jungimas su bokštais. Du bokštai būdavo vakarinėje dalyje, vienas - virš navų susikirtimo. Romaninės bazilikos buvo sudėtingesnio plano – išplėtus altorinę dalį (chorą), jų planas priminė lotynišką kryžių. 
Ankstyvieji pastatai dažniausiai būdavo medinėmis lubomis, bažnyčių interjero dekore dominavo tapyba. Neatsiejama bažnyčios dekoro dalis buvo skulptūra. Gausiuose reljefuose vaizduojami biblijiniai ir šventųjų gyvenimo siužetai. 
Skulptūromis buvo puošiami įėjimai (portalai), priešakinė pastatų pusė (fasadai) ir kolonų kapiteliai. Romaninės skulptūros atrodo nerangios ir negrabios – primityvios, kita vertus, netobulumas suteikia daugiau išraiškos. 
Vaizduojant žmogų nebuvo laikomasi realių kūno proporcijų. 
Tapyta norint papuošti pastatus: dekoruojamos sienos, medinių lubų plokštumos. Tapyba buvo plokštuminė, kontūrinė, figūros paryškinamos linijų kontūrais, jos tematika religinė, kai kada fantastinė. 
Buvo paplitusi miniatiūrų tapyba.

atgal