SUVALKIEČIŲ DRABUŽIAI

Zanavykų tautiniai drabužiai yra vieni puošniausių savo raštais, spalvomis ir pasiuvimu. Jie tamsoki. Zanavykės galvą puošia raštuotai austa ar siuvinėta skepetaitė, o po ja ant kaktos rangiais raštais išraityti pabruvėliai. Mergaitės per plaukus persijuosia sidabro ar aukso galioną. Kaklą puošia gintarai ar karoliai. 

 


Drobinių marškinių rankovės net iki alkūnių papuoštos išrinktais ar siuvinėtais mėlynų ar raudonų gijų raštų marginiais. Rankogaliai labai platūs. Pati rankovė sutraukta siūlais lyg drobinis raštas. Marškinių rankovės per pečius įdurtos. Kiklikai austi margai, skersiniais raštų dryželiais, daugiausiai keturnytiškai. Kiklikas labai trumpas, itin trumpomis rantytomis klostėmis aplink liemenį; jo priekis puošniai susagstomas metalo segėmis.


Kaišytinės ir rinktinės tulpių prijuostės būdavo ypatingai gražios savo raštų turtingumu ir spalvų įvairumu. Kiekviena sūduvė jų prisiausdavo net po keliolika. Sijonai tamsoki, išilgai plačiai dryži. Dugnas austas dvinytiškai, o platūs spalvoti dryžai išmušti į paviršių keturnyčiu ruoželiu. Juostos labai plačios, rinktiniais raštais su plačiais raštelių dryželiais abiejuose pakraščiuose. Ant krabužių per šoną buvo pakabinama graži raštuota kišenė-krepšelis. Zanavykės avėjo spalvotomis kojinėmis ir margais kiauraraščiais bateliais.


Zanavykų vyrų drabužiai, kaip ir moterų pasižymi puošnumu. Visi drabužiai tamsoki su ryškios spalvos papuošimais. Ant galvos velta milinė skrybė arba ausinė kepurė. Vasarą plačiabrylė šiaudinė skrybėlė. Išeiginiai drobiniai marškiniai atversta apykakle ir parišta skepetaite. Spalvoti marškiniai buvo vasarinis viršutinis drabužis. Vyrai dėvėjo raštuotą arba šiek tiek dryžuotą liemenę. Kelnės spalvotos ir išilgai dryžuotos. Per liemenį perjuosta plati rinktinė juosta. Šaltesniu oru dėvima liemenuota, ilga klostyta rudinė. Apavas - juodi batai atverstais spalvoto pamušalo aulais. 

Į puslapio pradžią

atgal

Kapsų tautiniai drabužiai tai lyg darnus zanavykiškų ir dzūkiškų junginys. Audeklų margumo bei žvaigždėtumo bruožai paimti iš dzūkų, o tulpių įvairumas – iš zanavykų. Kapsų drabužiai šviesoki ir spalvingi. Moters galva apgobta skepetaite, o mergaitės dėvėdavo pakalkę, t.y. sidabro ar aukso gijų austą graiželi (karūnėlę). Drobiniai marškiniai papuošti baltais siuvinėjimais ar rinkiniais.

 

 


 

Kiklikai truputį skersai dryžuoti, labai ilgi ir pasiūti į liemenį. Sijonai platūs, šviesokais plačiais spalvotais išilginiais dryžais. Kapų prijuostę sudaro skersiniai dryžiai ir tarp jų iškaišyti ar išrinkti tulpių raštai. Juostos rinktinės, plačios ir labai spalvotos. Ištekėjusios dėvėdavo plačias ir ilgas linines drobules, kuriomis užsisiausdavo, eidamos į bažnyčią, o taip pat jose buvo patogu neštis įsuktą kūdikį. Ant visų drabužių vilkėdavo rudinę. Kapsės avėjo rudos spalvos odiniais, kai kuriose vietose kiauraraščiu papuoštais bateliais.


 

Vyriški kapsų drabužiai spalvingi, šviesūs, dryžuoti. Ant galvos – iš milo pasiūta kepurė. Drobiniai marškiniai su įaustais baltų gijų dryželiais. Šie papuošimai išdėstomi perpetėse, krūtinėje ir rankogaliuose. Kelnės išilginiais spalvotais dryžiais, kelnių apačios užaustos tamsiau. Jos suklostytos ir sukištos į raštuotas kojines. Batai žemi, su trumpais atvartais. Per liemenį perjuosta plati rinktinė juosta. Šaltu oru dėvima vidutinio ilgumo ruda milinė su stačia apykakle ir puošniais susagstymo papuošimais.

Į puslapio pradžią

atgal