DZŪKŲ DRABUŽIAI

Dzūkių tautiniai drabužiai pasižymi nepaprastu spalvų, dryžių ir langelių margumu. Stambieji audeklų langai pasmulkinti spalvotais metmenų ar ataudų siūleliais. Per plačiuosius dryžius eina vis smulkesni, o raštai išmėtyti po visą audeklo plotą mažomis žvaigždutėmis. Dzūkų moterys gobėjo balta, tik kai kur gijelėmis palanguota skepetaite. Užpakalinis skepetaitės kampas tarp keliolikos langelių pakaišytas žvaigždutėmis.

Ant kaktos po skepetaite platus inkaktis. Merginų galva perrišta juostų raiščiu. Marškiniai ploniausios drobės, plačia apykakle; rankogaliai ir krūtinė išrinkta lyg juostiniais raštais. Kiklikų medžiaga mažai raštuota, bet jų pasiuvimas labai savitas – priekyje su skverneliu. Jisai šone surišamas susagstomas juostele. Prijuostės labai trumpos, languotos arba skersai dryžuotos, retkarčiais pakaišytos rašteliais. Sijonai taip pat trumpi ir languoti. Per liemenį persijuosiama plačia kaišytine juosta. Dzūkės kojas apsiauna iš virvučių vąšeliu nertomis čempėmis. Žiemą dėvima rudinukė.

Dzūkų vyriški drabužiai spalvoti, bet kuklūs. Ant galvos - šiaudinė skrybėlė arba siūtinė kepurė. Marškiniai drobiniai, jų rankogaliai, krūtinė ir perpetės papuoštos raudonais raštais. Ant marškinių apsivilkdavo trumpus tinyčius. Jie siuvami stačia apykakle ir apvedžioti puošniomis juostelėmis. Kelnės - drobinės, įvairių atspalvių, smulkiai languotos. Kelnių apačios užaustos tamsiau ir sukištos į margas kojines. Iš spalvotų virvelių nunertas apavas, o po padu prisiūta oda.

Į puslapio pradžią

atgal