ŽEMAIČIŲ DRABUŽIAI

Žemaičių drabužis – sudėtingas.
Vienas būdingiausių bruožų – spalvų ryškumas, raštų ir dryžių dekoratyvumas. 
Moteriški marškiniai drobiniai; rankovės, priekis ir perpetės užaustos žičkų-dimų (t.y. raštų, išaustų audeklo paviršiuje palaidų siūlų pluošteliais) rašteliais, ar parinktais dobilėlių raštais. Liemenė (kiklikas) smulkiai raštuotas, pasiūtas ilgomis klostėmis. Spalvos: raudona, žalia, violetinė, ruda, balta.


Moteris su skara. 19 a.

Sijonai daugiausia dryžuoti: išilgadryžiai ir skersadryžiai. Išilgadryžiai sijonai ryškių spalvų: raudonos, geltonos, žalios, violetinės, baltos. Apatinis sijonas plačių skirtingų spalvų dryžiais. Pavalkinis sijonas baltas su baltu raišteliu. Prijuostės baltos lininės su įaustais išilginiais raudonų ir mėlynų žičkų ruoželiais, dobiliukų, langelių, katpėdėlių raštais. Audžiamos ir daugiaspalvės prijuostės iš tamsesnių siūlų lygiais ir dantytais ruoželiais. Spalvos: raudona, mėlyna, žalia, geltona, balta, ruda.Vienos iš jų šviesios, o kitos tamsios; abiejuose tarp dryžių parinkti dobilėlių raštai. 


Moteris su skaromis. 19 a. I pus.

Žemaičių juostos rinktinės ir vytinės, raštai kuklūs, dviejų ar trijų spalvų. Rinktinės juostos – kaip ir kituose etnografiniuose rajonuose, baltame lininiame dugne – spalvotų vilnų ar skaisgijų raštai.

Galva dengiama keletu skepetaičių bei didelių skarų, kurios yra baltos, dryžuotos ar languotos. Po skepetaitės priekiu ant kaktos pabruvėlis. Mergaitės per plaukus persijuosia pyniką, t.y. juostos raiščio supintą pynę. Išsiskiria raudonmargių žičkinių skarų gausa. Ant kaklo – natūralaus nešlifuoto gintaro gabalėlių karoliai.


Mergina su gintaro karoliais. 19 a.

Žiemą ir rudenį dėvima trumpa sermėgėlė. Per kikliko ar sermėgėlės liemenį perjuosiama rinktinių raštų juosta. Kojinės skersai dryžuotos, išeigai dėvimos naginės, o namuose medinės klumpės.

 

 

 


Moteris su sermėgėle. 19 a. vid.

Žemaičių vyriški drabužiai buvo tamsokų spalvų: pilkšvi arba samanų žalsvumo. 

Vyriški marškiniai, kaip ir moteriški, buvo siuvami iš tokios pačios drobės ir taip pat kerpami. Skyrėsi tik jų detalės, apykaklės forma, papuošimai. Vyriški marškiniai siuvami su stačia apykakle, po kaklu parišama languota skepetaitė. Marškiniai išleidžiami ant kelnių ir perjuosiami juosta. 


Vyras su liemene. 19 a.
Vyras su sermėga. 19 a. 


Trinyčiai arba sermėgėlė siuvami liemenuoti, ilgi, šonuose klostyti. Rankovės baigiasi plačiais rankogaliais. Sermėgėlės priekis ir apykaklė apvedžiojama tamsia juostele. Kelnės plačios ir dryžuotos. Mėgstamiausias žemaičių apavas – medinės klumpės. Išeigai avėjo nagines arba batus. Žemaičiai susijuosdavo kelnes arba sermėgą plačia rinktine juosta.

Vyrai su sermėgomis. 19 a.

 Į puslapio pradžią

atgal