Varpinės

Neatskiriama sakralinio ansamblio dalis – varpinė, stovinti medinės bažnyčios šventoriuje. Tai atskiras pastatas varpui.

Varpinės buvo statomos įvairių formų. 


Imbrado bažnytėlė ir varpinė. 1787 m.

 

Paprasčiausios yra atviros varpinės, skirtos nedideliam varpui pakabinti. Kartais jas dengia stogelis.

Varėnos kapų varpinė. Piešinys


 

Vabalninko varpinė. Piešinys

Paprastai varpinės stovi atokiau bažnyčios. Perstatant bažnyčias, jos nebuvo perstatomos, todėl dažnai nesudaro su bažnyčia darnios stilistinės visumos.


Švenčiausios Mergelės Marijos bažnyčia ir varpinė. 
Šiaudinė. 1775 m.;  19 a. paveikta klasicizmo 

Į puslapio pradžią

atgal

 

Uždaros varpinės būna įvairių formų: sutinkama kvadratinių ir daugiakampių, vientiso ir sudėtinio tūrio. Taip pat statytos varpinės su sandėliais ar priestatais.


Pavandenės bažnyčios varpinė. Telšių raj. Piešinys.

Varputėnų bažnyčios varpinė. 
Šiaulių r. Piešinys  

Vientiso tūrio varpinės visada kvadratinio plano. Jos būna stačiasienės arba nuožulniai siaurėjančios į viršų. Kartais tokių varpinių viršutinė dalis yra atvira, užpildyta įvairaus rašto grotelėmis.


Pasvalio bažnyčios varpinė. Piešinys. Nugriauta 1910 m. 

Rozalimo bažnyčios varpinė. 
Panevėžio r.
Piešinys.  

Lietuvoje labiausiai paplito dviejų ar kelių vienodos formos tūrių, į viršų laiptiškai siaurėjančios varpinės. Jos kvadratinio ir aštuonkampio plano. Dalis tokių varpinių pastatytos iš tašytų rąstų, kitų – suręstas arba sumūrytas iš akmenų apatinis tarpsnis, o viršus – karkasinis. 


Bažnyčios varpinė. Daugailiai

Vis dėlto dažniausiai sutinkamos ištisai karkasinės laiptuotos varpinės. Paprasčiausios tokio tūrio varpinės susideda iš dviejų-trijų nežymiai siaurėjančių į viršų tūrių. Viršutiniame tarpsnyje būna akustinės angos arba atviros galerijos.


Bažnyčios varpinė.  Kelmės r. Vaiguva 

Kai kurios varpinės susideda iš varpų bokšto ir sandėlio ar lavoninės.

Varpinių, kaip ir kitų medinių sakralinių pastatų, architektūra pasižymi funkcionalumu, proporcijų ir silueto raiškumu, formų paprastumu. Lietuvos varpinių ir jų dalių proporcijos įvairios, nesilaikoma jokių tradicinių dėsnių. Vienos atrodo žemos ir plačios, kitos lieknos. 

Bokštų viršūnes puošia kalvių darbo geležiniai kryžiai.

Bažnyčios varpinė. Stelmužė

 

Į puslapio pradžią

atgal